Mazak VARIAXIS i-700T · 5-axligt bearbetningscentrum
Mazak VARIAXIS i-700T –
5-axlig fräsning med integrerad svarvfunktion
Mazak VARIAXIS i-700T kombinerar simultan 5-axlig fräsning med en integrerad svarvfunktion i en och samma maskin, med ett bord på Ø630 mm och plats för arbetsstycken upp till Ø850 × 500 mm. Maskinen är byggd för verkstäder som vill bearbeta både fräs- och svarvoperationer i en enda uppspänning.
Vad gör Mazak VARIAXIS i-700T för er produktion?
VARIAXIS i-700T utför hela bearbetningsprocessen, från svarvning till fräsning, i en och samma maskin, vilket gör kontinuerlig bearbetning i en enda uppspänning möjlig. En direktdriven C-axel hanterar både positionering och svarvning, och vid svarvoperationer klämmas A-axeln fast i 0- eller 90-gradersläge för hög noggrannhet över långa körningar.
Standardspindeln går på 18 000 rpm (30 kW), snabbare än vad som är standard på flera andra maskiner i sortimentet, och passar väl för verkstäder som vill kombinera hög bearbetningshastighet med svarvintegration.
Spindel
Kraftfull spindel för fräsning och svarvning
Den styva spindeln klarar tung bearbetning av stål såväl som höghastighetsbearbetning av icke-järnmetaller som aluminium. Standardspindeln går på 18 000 rpm (30 kW), med tillval för högre vridmoment eller högre hastighet beroende på vad detaljerna kräver.
Verktygsskaftet är No. 40, med stöd för BT-40, HSK-T63 eller CAPTO C6 beroende på konfiguration, vilket ger flexibilitet vid val av verktygshållare för både fräs- och svarvoperationer. Verktygsväxlingstiden är 4,1 sekunder (spån till spån).
4 skäl att välja Mazak VARIAXIS i-700T
Maskinen är byggd för verkstäder som vill kombinera 5-axlig fräsning med svarvintegration, och som vill kunna växa med automation i takt med produktionen.
Integrerad svarvfunktion
Facing, borrning i/på ytterdiameter och sidoytbearbetning kan utföras i samma uppspänning som 5-axlig fräsning, tack vare en direktdriven C-axel som även driver svarvfunktionen.
Högt spindelvarvtal som standard
18 000 rpm standardspindel (30 kW / 40 HP), för snabb bearbetning utan att behöva välja bort svarvfunktionen.
Ai Thermal Shield som standard
Kompenserar löpande för temperaturförändringar i maskinen, vilket håller noggrannheten stabil vid långa körningar.
Redo för automation
2-pallettväxlare, MPP (Multi Pallet Pool) och PALLETECH- system finns som tillval, liksom TOOL HIVE för utökad verktygskapacitet.
Precision
Hög noggrannhet och stabil konstruktion
Maskinstrukturen är FEM-analyserad och byggd som en fullständig gantry-konstruktion, vilket minimerar vibrationer vid acceleration och retardation. Den integrerade spindel-/motorkonstruktionen minskar vibrationer ytterligare vid höga varvtal, medan temperaturkontrollerad kylning genom kulskruvarnas kärnor håller noggrannheten stabil över långa körningar.
Utöver den fysiska stabiliteten mäter och kompenserar MAZA-CHECK automatiskt position och lutning på rotationsaxlarna för hög noggrannhet vid 5-axlig bearbetning (kräver tillvalet trådlösa mätsond RMP600QE).
Automation
Bygg ut med automation och digital styrning
En 2-pallettväxlare finns som tillval (pall Ø610 mm, max arbetsstycke Ø730 × 500 mm, 600 kg last), där nästa arbetsstycke kan förberedas medan det aktuella bearbetas. För högre automationsgrad finns även MPP (Multi Pallet Pool) med 6, 12 eller 18 pallar, samt PALLETECH-system som gör det möjligt att koppla samman flera maskiner och köra obemannat under längre perioder.
Programmen kan skapas, redigeras och testköras mot en digitalt replikerad kopia av maskinen på kontorsdatorn med tillvalsmjukvaran MAZATROL DX, vilket kortar ställtiden vid maskinen.
När passar Mazak VARIAXIS i-700T er verksamhet?
Mazak VARIAXIS i-700T passar särskilt väl för er som:
- tillverkar detaljer som kräver både fräsning och svarvning i samma uppspänning, till exempel inom flyg, fordon eller industrimaskiner
- vill ha ett högt standardvarvtal (18 000 rpm) för snabb bearbetning utan att kompromissa med svarvfunktionen
- vill kunna växa med automation, till exempel pallettväxlare, MPP eller PALLETECH, i takt med ökade volymer
Är Mazak VARIAXIS i-700T rätt maskin för er?
Vi hjälper er bedöma om VARIAXIS i-700T passar era detaljer och volymer, och om svarvintegrationen ger den processvinst ni är ute efter.
Se maskinen i drift
Se Mazak VARIAXIS i-700T i rörelse
En film som visar Mazak VARIAXIS i-700T i arbete.
Tekniska specifikationer
Nedan hittar ni kärndata för Mazak VARIAXIS i-700T i standardkonfiguration. Kontakta oss för fullständig specifikation inklusive tillvalspaket för spindel, verktygsmagasin och automation.
| Egenskap | Värde |
|---|---|
| X-axel (spindelhuvud vänster/höger) | 630 mm |
| Y-axel (spindelhuvud fram/bak) | 1 100 mm |
| Z-axel (spindelhuvud upp/ned) | 600 mm |
| A-axel (bordets lutning) | -120° ~ +30° |
| C-axel (bordets rotation) | ±360° |
| Bordstorlek | Ø630 mm |
| Max arbetsstycke | Ø850 × 500 mm |
| Max bordbelastning | 700 kg |
| Max spindelvarvtal, standard | 18 000 rpm |
| Verktygsskaft | No. 40 |
| Avstånd bordsyta–spindelnos | 100–700 mm |
| Svarvbordets rotationshastighet | 1 100 rpm |
| Bordsyta | M16 × P2 gängade hål |
| Ilgångshastighet X-, Y-axel / Z-axel | 60 m/min / 56 m/min |
| Ilgångshastighet A-, C-axel | 18 000°/min / 36 000°/min |
| Skärmatning X-, Y-, Z-axel | 56 m/min |
| Skärmatning A-, C-axel | 18 000°/min / 36 000°/min |
| Simultant styrda axlar | 5 |
| Min. programmeringssteg (A-, C-axel) | 0,0001° |
| Indexeringstid A-axel (klämning ej inräknat) | 0,75 sek / 90° |
| Verktygsmagasin, standard | 30 verktyg |
| Max verktygsdiameter / längd / vikt | Ø90 mm / 360 mm / 8 kg |
| Max verktygsdiameter (tomma grannfack) | Ø130 mm |
| Verktygsväxlingstid (spån till spån) | 4,1 sek |
| Spindelmotor (40 % ED / kont.) | 30,0 kW / 22,0 kW |
| Elbehov (40 % ED / kont.) | 78,9 kVA / 67,6 kVA |
| Lufttillförsel | 450 NL/min |
| Kylvätsketank, kapacitet | 500 L |
| Maskinstorlek, höjd | 3 457 mm |
| Maskinstorlek, bredd | 2 400 mm |
| Maskinstorlek, längd | 4 295 mm |
| Maskinvikt | 16 000 kg |
| Ljudnivå vid operatörsplats | < 80 dB(A) |
| Styrsystem | MAZATROL SmoothAi |
Verktygsmagasinet kan byggas ut till 40, 80 eller 120 verktyg som tillval, eller med TOOL HIVE till mellan 160 och 360 verktyg beroende på konfiguration. En 2-pallettväxlare finns som tillval (pall Ø610 mm, max arbetsstycke Ø730 × 500 mm och 600 kg last). MPP (6/12/18 pallar) och PALLETECH-system finns också som tillval. Källa: Mazak VARIAXIS i-serien-broschyr.
Prata med våra specialister
Besök vårt teknikcenter
Ett produktblad ger sällan hela bilden. I vårt teknikcenter i Värnamo, på cirka 4 000 m², visar vi upp aktuell maskinteknik, verktyg och mätutrustning i en verklighetsnära miljö. Där går vi tillsammans igenom om Mazak VARIAXIS i-700T är rätt val för er produktion, och hur den skulle passa in med era detaljer.
Våra specialister hjälper er bedöma vilken maskin och konfiguration som ger bäst effekt utifrån era detaljer och volymer.
Nästa steg
Boka en visning eller ställ en fråga om Mazak VARIAXIS i-700T
Fyll i formuläret så återkommer vi med en rekommendation utifrån era detaljer och volymer, eller en tid för ett besök i teknikcentret. Föredrar ni att prata direkt? Ring oss.