Event
Vi anordnar regelbundet event där vi delar med oss av vår kunskap, visar ny teknik och pratar om det som händer i branschen. Ta del av kommande event nedan – vi ser fram emot att ses!

Öppet hus 2026 hos BTO Mekaniska
BTO Mekaniska öppnar dörrarna tillsammans med Ravema, Mastercam och Marab. Ni får möjlighet att se maskiner och utrustning i drift, träffa branschkollegor och ta del av en dag fylld med ny teknik.
Datum: 30 september 2026
Plats: Mossvägen 7-9, Katrineholm
Öppet hus – Minska ställtiderna i din produktion
Den 22 oktober bjuder vi in till öppet hus hos Ravema i Värnamo med fokus på hur du kan korta ställtiderna, skapa bättre flöde och få ut mer produktiv tid ur din maskinpark.
Under dagen varvar vi praktiska arbetssätt med konkreta exempel och visar bland annat hur Mazak CV5-700 kan bidra till ett effektivare produktionsflöde.
Datum: 22 oktober 2026
Plats: Margretelundsvägen 1, Värnamo

Öppet hus hos MF Precision
MF Precision bjuder in till en dag med fokus på nätverkande och ny teknik. Ni får möjlighet att träffa leverantörer och branschkollegor, och ta del av ett program med presentationer, lunch och fika under hela dagen.
Ravema medverkar som leverantör och delar med sig av vår kompetens inom maskiner och automatiserade lösningar.
Datum: 5 november 2026
Plats: Norrkämstaleden 30, Ljusdal
Ett smakprov från vårt Christmas Expo
Följ med in på ett Christmas Expo och få en känsla för stämningen på våra event. Här samlas kunder, kollegor och leverantörer för att upptäcka ny teknik, utbyta idéer och inspireras.
